روش هایی برای قفل کردن فلش مموری
قفل فلش مموری و معرفی 5 روش آسان و سریع برای جلوگیری از سرقت داده‌ها

قفل فلش مموری یکی از راه‌هایی است که در حفاظت و امنیت داده‌های شما کمک شایانی می‌کند؛ اگر حواستان نباشد، این تجهیزات دیجیتالی کاربردی به دلیل اندازه کوچکی که دارند به راحتی گم می‌شوند. با این حساب، بهتر است قفلی روی فلش مموری خود قرار دهید تا اطلاعات محرمانه شما به دست افراد سودجو نیافتد. بوبوکو در این مقاله قصد دارد تا ساده‌ترین روش‌های قفل کردن فلش مموری را به شما آموزش دهد.

راه‌اول: نرم افزار قفل فلش مموری به نام USB Secure

USB Secure، نرم‌افزار ساده‌ای برای حفاظت از داده‌های حساس شماست. این برنامه از plug and play پشتیبانی می‌کند، به این معنی که هر زمان که دستگاه خود را به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل ‌کنید، USB Secure به طور خودکار آن را شناسایی کرده و از شما رمز عبور می‌خواهد تا از داده‌های شما محافظت کند.

حالا چه طور باید قفل فلش مموری را با این روش انجام دهید؟

 1. درایو فلش USB را وصل کنید و برنامه Setup را اجرا کنید تا USB Secure را روی درایو فلش USB شما نصب شود.
 2. حالا برنامه را مستقیماً پس از نصب اجرا کنید. لطفاً توجه داشته باشید که اگر USB Secure از قبل بر روی درایو USB شما نصب شده باشد، با وصل کردن آن به رایانه شخصی، پنجره پخش خودکار ظاهر می‌شود که از شما دو گزینه می خواهد:
 • USB-Drive را باز کنید
 • از این درایو USB محافظت کنید
 1. پس روی «Protect This USB Drive» کلیک کنید و یک رمز عبور جدید برای درایو USB تنظیم و تأیید کنید.
 2. در مرحله بعد، روی “Ok” کلیک کنید تا تمام اطلاعات شما با یک قفل، در صندوقچه اسرار قرار بگیرند.
 3. حالا موقع استفاده، باید باز کردن قفل فلش مموری رو با وارد کردن رمز انجام بدید تا دوباره به اطلاعات دست پیدا کنید.
قفل فلش مموری با USB Secure
استفاده از usb flash برای قفل فلش مموری

راه دوم: قفل کردن فلش درایو از روش Properties

ویندوزی که روی سیستم شما نصب شده است، خودش به تنهایی، روش‌های خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا کار قفل فلش مموری را با موفقیت انجام دهید. پس تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی فایل‌های USB  خود کلیک راست کرده و روی دکمه رمزگذاری، کلیک کنید. اما اجازه دهید، مراحل را مو به مو خدمت‌تان بگوییم:
گام 1. به “This PC” بروید و درایو فلش USB خود را باز کنید.
گام 2. روی فایل یا پوشه کلیک راست کرده و “Properties” را در منوی کشویی انتخاب کنید.
گام 3. در تب General، روی “advanced” کلیک کنید.

گام 4. حالا، “Encrypt contents to safe data” را انتخاب کنید و روی “OK” کلیک کنید. بعد، به پنجره اصلی برگردید و روی “apply” کلیک کنید.

گام 5. در این مرحله، پنجره‌ای ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید باید از فایل‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنید. روی «Backup now» کلیک کنید و از کلید رمزگذاری در درایو دیگری نسخه پشتیبان تهیه کنید.

راه سوم: قفل فلش مموری با ابزار معروف و محبوب BitLocker

یک روش قفل کردن فلش، اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، استفاده از BitLocker است. اما با چه راه‌هایی؟
مرحله 1. درایو فلش USB را به رایانه خود وصل کنید.
مرحله 2. پنجره “This PC” را بازکنید، روی درایو USB کلیک راست و “Turn BitLocker On” را انتخاب کنید. در این مرحله، ممکن است چندثانیه‌ای طول بکشد تا پنجره بعدی باز شود.

مرحله 3. در پنجره بازشده از شما می‌خواهد نحوه رمزگذاری را مشخص کنید. بنابراین روی گزینه “Use a password to unlock the drive” کلیک کنید و یک رمز عبور را دو بار وارد کنید. سپس، “بعدی” را انتخاب کنید.

مرحله 4. محل یا نحوه تهیه نسخه پشتیبان از کلید بازیابی خود را در پنجره بعدی انتخاب کنید و “بعدی” را انتخاب کنید.
به طور پیش‌فرض، این گزینه‌ها وجود دارد:
Save to your Microsoft account
Save to file
Print the recovery key

استفاده از Bitlocker برای قفل فلش مموری
استفاده از bitlocker برای قفل کردن فلش مموری

مرحله 5. در این بخش باید انتخاب کنید که می‌خواهید چقدر از درایو شما رمزگذاری شود، مثلا می‌توانید “Encrypt whole drive” را انتخاب و سپس روی “Next” کلیک کنید.

مرحله 6. در این صفحه، نوع حالت رمزگذاری برای استفاده را “حالت سازگار” انتخاب کنید و سپس “بعدی” را بزنید. سپس به مرحله نهایی می رسید. به برخی از هشدارها توجه کنید و روی “شروع رمزگذاری” کلیک کنید. BitLocker بلافاصله کار می کند و درایو فلش شما را با رمز عبور رمزگذاری می‌کند.

راه چهارم: نحوه قفل فلش مموری در مک

اگر در دنیای اپل زندگی می‌کنید و کاربر Macbook یا iMac هستید، به شما تبریک می‌گوییم، لازم نیست نرم‌افزار شخص ثالثی را برای محافظت از USB stick بخرید. بلکه در پاسخ به این سوال که چگونه فلش خود را رمزگذاری کنیم، می‌توانید مراحل پایین رو دنبال کنید:
برای شروع، باید درایو فلش را به سیستم فایل HFS+ فرمت کنید؛ نوعی از فرمت‌ها که توسط Apple Inc ایجاد شده است. اما لطفاً مراقب باشید، چرا که با این‌کار، تمام فایل‌های ذخیره شده شما از روی آن حذف می‌شود، پس اگر داده با‌ارزشی دارید، جای دیگری آنها را ذخیره کنید و بعد از آن، مراحل زیر را انجام دهید:
مرحله 1: کلید “Command + Space” را فشار دهید و “Disk Utility” را تایپ کنید تا برنامه Disk Utility باز شود.
مرحله 2: از نوار کناری سمت چپی که برایتان ظاهر می‌شود، درایو فلش خود را انتخاب کنید. “Mac OS Extended (Journaled)” را به عنوان فرمت فایل انتخاب کنید و روی “Erase” کلیک کنید.

مرحله 3: حالا شما می‌توانید درایو USB فلش خود را محافظت کنید و رمز عبور برایش تعریف کنید. برای اینکار،  روی درایو Finder کلیک راست کرده، Encrypt را انتخاب کرده و یک رمز عبور اضافه کنید.
مرحله 4: پس از انجام این مراحل و در عرض چند دقیقه، یک درایو USB رمزگذاری شده خواهید داشت.

راه پنجم: رمزگذاری درایو USB با  WINRAR

با نرم افزار WINRAR می‌توانید محتویات درایو USB خود را یک جا جمع کرده و درایو فلش را در یک پوشه محافظت شده با رمز عبور، رمزگذاری کنید. همانطور که می‌دانید  WINRARنرم‌افزاری است که به شما امکان فشرده سازی فایل‌ها و همچنین رمزگذاری آنها را می‌دهد. فایل‌های رمزگذاری شده با WINRAR پسوند’.rar’ خواهند داشت. اما چطور عمل کنید؟
مرحله 1: دانلود WINRAR
برای استفاده از  WINRAR، باید آن را از وبسایت‌های دانلود نرم‌افزار، دانلود کنید.
مرحله 2: حالا فایل‌ها را برای رمزگذاری آماده کنید.

استفاده از روش winrar برای قفل فلش مموری
قفل فلش مموری با winrar

درایو فلش USB خود را به رایانه خود وصل کنید و در مورد فایل‌ها یا پوشه‌هایی که می‌خواهید ایمن کنید تصمیم بگیرید. اگر می‌خواهید از تمام فایل های درایو USB خود با رمز عبور محافظت کنید، ایده خوبی است که همه آنها را در یک پوشه قرار دهید و سپس پوشه را رمزگذاری کنید.

مرحله 3: پوشه آماده شده را رمزگذاری کنید. حالا که همه فایل‌های شما در یک پوشه قرار دارند، روی پوشه کلیک راست کرده و «افزودن به بایگانی» را انتخاب کنید.
مرحله 4: یک نام جدید انتخاب کنید: یک پنجره پاپ آپ نمایش داده خواهد شد. در برگه “عمومی”، می توانید نام جدیدی برای پوشه رمزگذاری شده انتخاب کنید.
“RAR” را به عنوان فرمت آرشیو انتخاب کنید و روی “تنظیم رمز عبور” کلیک کنید. یک پنجره پاپ آپ نمایش داده خواهد شد. رمز عبور مورد نظر خود را در جعبه متن وارد کرده و دوباره در کادر تأیید وارد کنید.
روی چک باکسی که می‌گوید «Encrypt names file» کلیک کنید، سپس روی «OK» کلیک کنید. یک فایل بایگانی با پسوند فایل ‘.rar’ ایجاد خواهد شد. این داده‌های رمزگذاری شده شماست. پس هر زمان که بخواهید به محتویات فایل بایگانی دسترسی داشته باشید، باید رمز عبور را وارد کنید.

مزایای فلش مموری‌ها

 • بدون آنکه وزنی را برایتان متحمل شوند، قابل حمل و جابجایی‌اند.
 • حواسشان به جیب‌تان است و قیمت مناسبی دارند
 • ظرفیت‌های متنوعی دارند و می‌توانید از 2 گیگابایت تا 2 ترابایت آن را برای خود انتخاب کنید.
فلش مموری و مزیت های قفل کردن آن
مزایای قفل کردن فلش مموری

چرا قفل فلش مموری؟

 • امکان دزدیده شدن‌شان بالاست.
 • به راحتی گم می‌شوند.
 • پس خطر سرقت هویت و اطلاعات شما بالاست، به ویژه اگر اطلاعات محرمانه‌ای داشته باشید و یا آدم مشهوری باشید.
 • از طرفی بازیابی اطلاعات فلش روش های آسانی دارد.

جمع‌بندی و حرف آخر

در این نوشته سعی کردیم 5 راه قفل فلش مموری‌ها را بررسی کنیم؛ از استفاده از نرم‌افزار گرفته تا راه‌های خوبی که خود ویندوز و مک در اختیارمان قرار می‌دهند. اما شاید شما بخواهید برای ما بوبوکویی‌ها و دیگر کاربران، راه‌های متفاوتی را که امتحان کرده‌اید، بگویید. پس منتظرتان هستیم.


پیشنهاد می کنیم مقاله تعمیر فلش مموری با انواع روش‌های ساده را مطالعه بفرمایید.