اپل درحال طراحی 9 مک‌بوک جدید، با جدیدترین تراشه‌های M2

اپل، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات دیجیتال، اقدامات گسترده‌ای در زمینه طراحی 9 مک جدید، مجهز به چهار نوع متفاوت از تراشه‌های M2 (جانشین خط فعلی تراشه‌ها یعنی M1 ) را آغاز کرده است. در سال‌ اخیر اپل به تدریج تراشه‌های اینتل را با مدل‌های تولیدی خود جایگزین کرده و الان به دنبال دستاورد‌های بیشتر همراه با خطوط تولید پیشرفته‌تر است. درواقع تراشه‌های M2 آخرین تلاش اپل برای عبور از مرز‌های پردازش کامپیوتری پس از جدایی از شرکت اینتل است.

در دوسال گذشته، بخش تولید کامپیوتر‌های مک، با تغییر نگرش در فعالیت خود تا حد مطلوبی به کارمند‌های دورکار در خرید تجهیزات کمک کرده است. این تجارت در سال گذشته 35.2 میلیارد دلار فروش داشته که حدود 10 درصد از کل درآمد اپل است. از آن‌جایی که این آزمایشات روندی طولانی دارند، هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام مدل‌های مک به بازار عرضه شوند.

ماشین‌های جدید درحال آزمایش عبارتند از:

  • مک‌بوک ایر با تراشه M2 و کد 413J. این مک دارای پردازنده هشت هسته‌ای و پردازنده گرافیکی 10 هسته‌ای خواهد بود که در مقایسه با مدل پردازنده هشت هسته‌ای مک بوک ایر فعلی ارتقا خوبی محسوب می‌شود.
  • مینی‌بوک با تراشه M2 و کدJ473. این دستگاه همان مشخصات مک بوک ایر را خواهد داشت. همچنین یک نسخه M2 Pro با کد J474 درحال آزمایش است.
  • مک‌بوک پرو سطح پایهentry- level) ) با تراشه M2 با کد J493. این مدل نیز همان مشخصات مک‌بوک ایر را خواهد داشت.
  • مک‌بوک پرو 14 اینچی با تراشه‌های M2 Pro و M2 Max  با کد J414. تراشه M2 Max دارای پردازنده 12 هسته و 32 هسته گرافیکی است که بنا بر گزارش‌ها، در مدل فعلی پردازنده  10 هسته و 32 هسته گرافیکی و 64 گیگابایت حافظه خواهد بود.
  • مک‌بوک پرو 16 اینچی M2 Max، دارای مشخصاتی مشابه نسخه 14 اینچی مک‌بوک پرو خواهد بود.
  • مک‌بوک پرو با کد J180. این دستگاه در واقع جایگزینی برای تراشه M1 Ultra است که در کامپیوتر مک استودیو استفاده می‌شود.

بلومبرگ پیش از این گزارش داده است، مک‌بوک ایر جدید، مک‌بوک پرو ارزان و آخرین مدل مک‌مینی جدید، به همراه حداقل دو مک در اواسط سال جدید، معرفی خواهند شد.

پیش‌بینی شده که مک‌بوک ایر جدید به بزرگ‌ترین باز طراحی در تاریخ تبدیل شود، و قاب نازک‌تر به همراه شارژ MagSafe را به مشخصات خود اضافه کند.

اپل از زمان عرضه تراشه اصلی M1 در نوامبر 2020، سطح اولیه (entry-level) Mac mini، MacBook Air یا MacBook Pro را به‌روز رسانی نکرده، با این حال اخیرا مک‌بوک پرو‌های 14 و 16 اینچی در اکتبر سال گذشته به فروش خوبی رسیدند.