اینتل خبر داد تراشه‌های 2025 را 6 ماه زودتر به بازار عرضه می‌کند

پس از سال‌ها تاخیر اینتل خبر‌های خوبی در حوزه کسب و کار تراشه سازی خود داد. پیشرفته‌ترین فرآیند تولیدی این شرکت در نیمه دوم سال 2024 یعنی شش ماه زودتر از زمان موعود، خواهد رسید. اینتل به دلیل مشکلاتی که در نوسازی تولیدات خود داشت، از رقبای دیرینه‌اش یعنی سامسونگ و شرکت Taiwan Semiconductor Manufacturing Co عقب افتاد، در نتیجه پت گلسینگر (Pat Gelsinger) طراح تراشه را متقاعد کرد تا در سال 2021 به‌عنوان مدیر اجرایی به شرکت بازگردد. مدتی بعد اینتل نقشه راهی را ارائه کرد که خبر از پنج بهبود در فرآیند‌‌های تولید خود در چهار سال آینده می‌داد. این فرآیندها تحت عنوان Intel20A، Intel8، Intel4، Intel7، Intel18A عرضه می‌شوند. در هر مرحله عملکرد تراشه ها نسبت به مصرف انرژی آن‌ها، افزایش می‌یابد.

تمام این مراحل پایه و اساس طرحی است در راستای رسیدن به رقبا در سال 2024 و پیشی گرفتن از آن‌ها در سال 2025. در صورت موفقیت طرح گلسینگر، ویندوز‌های PC می‌توانند با مک‌های قدرتمند همگام شوند و اینتل را به روز‌های شکوه خود در تجارت نیمه هادی بازگردانند، هزینه ده‌ها میلیارد دلاری خود را توجیه و روند انتقال تراشه‌ها از ایالات متحده به آسیا را ملایم کند.

اینتل اقدامات متعددی را انجام داده است تا اطمینان حاصل کند که اشتباهاتی را که در اجرای دو فرآیند تولید اخیر خود به نام‌های اینتل 10 و اینتل 7 مرتکب شده است، تکرار نمی‌کند. به‌عنوان مثال، این شرکت برای امتحان گزینه‌های مختلف پول بیشتری را صرف ویفرهای آزمایشی می‌کند. راسل گفت: “داشتن سیلیکون بیشتر که بتوانید به صورت موازی اجرا کنید، به شما این امکان را می‌دهد روند توسعه خود را سرعت بخشید. زیرا می‌توانید آزمایش های خلاقانه تری را انجام دهید.”