همکاری گوگل و سامسونگ برای توسعه پلتفرم Health Connect

دو شرکت بزرگ گوگل و سامسونگ، به‌منظور توسعه Health Connect با همدیگر همکاری می‌کنند. Health Connect، یک پلتفرم و API (رابط برنامه‌نویسی کاربردی) است که یک مجموعه ابزار را برای همگام‌سازی داده‌های سلامت کاربران، بین برنامه‌ها و گوشی موبایل اندرویدی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. در این صورت، کاربران می‌توانند داده‌های مرتبط با سلامتی و تناسب‌اندام خود را در چندین پلتفرم مختلف، راحت‌تر پیگیری کنند.
گوگل می‌گوید که کاربران تلفن‌های هوشمند با استفاده از این پلتفرم، بر نوع داده‌هایی که به اشتراک می‌گذارند و همچنین، بر برنامه‌هایی که این داده‌ها را به اشتراک می‌گذارند، کنترل کاملی به دست می‌آورند. برای مثال، اگر کاربران متوجه شوند که بیش از یک برنامه در موبایل در حال جمع‌آوری داده‌های آن‌ها هستند، می‌توانند انتخاب کنند که تنها یک برنامه به این داده‌ها دسترسی داشته باشد. Health Connect از بیش از 50 نوع داده در دسته‌های مختلف، ازجمله فعالیت بدنی، اندازه‌گیری بدن، ردیابی چرخه خواب، تغذیه و سایر موارد پشتیبانی می‌کند.
ته جونگ جی یانگ، مدیر اجرایی سامسونگ، در بیانیه‌ای مطبوعاتی مطرح کرد: «ما در کنار گوگل و سایر شرکا برای درک کامل مزایا و پتانسیل Health Connect با یکدیگر مشارکت می‌کنیم. من خوشحالم که تایید کنم Samsung Health نیز در اواخر سال جاری به Health Connect خواهد پیوست. این ویژگی پس از کسب اجازه از کاربران، به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها این امکان را می‌دهد تا از داده‌های دقیق و بهینه‌ای که توسط ساعت‌های هوشمند گلکسی واچ ثبت می‌شوند برای Samsung Health استفاده کنند و آن‌ها را در اپلیکیشن‌های خود نیز به کار ببرند.»
Google Fit و Fitbit که به شرکت گوگل تعلق دارند قرار است در آینده به Health Connect بپیوندند. این بدین معنی است که به‌احتمال‌زیاد این تکنولوژی در زمان عرضه پیکسل واچ گوگل در اواخر سال جاری در دسترس قرار می‌گیرد. گوگل برخلاف سامسونگ و اپل، تمایلی به اجبار کاربران برای استفاده از اکوسیستم محصولات خودش ندارد اما ازآنجایی‌که در آینده‌ای نزدیک شاهد عرضه پیکسل واچ و پیکسل تبلت در بازار خواهیم بود، احتمال دارد که این روند تغییر کند و گوگل به‌صورت نامحسوس، کاربرانش را به سمت محصولات خودش سوق دهد.